Ziya Güney

son

Nilüfer Kurucu Belediye Başkanı ( 1989-1994 )

Bursa’da doğdu. İlk,orta ve lise öğrenimi Bursa’da, . Yüksek öğrenimini   İstanbul’da tamamladı.  1968-1970 yılları arasında yd. sb. olarak vatani görevini yaptıktan sonra 1970 yılında  Almanya’ya  giderek orada öncelikle     lisan okullarına sonra da  inş. müh. öğrenimine  devam etti.

Belediyecilik, şehircilik ve çevre projelerinde çalıştı. Bu konularda   Almanya ve diğer birçok  Avrupa ülkesi ile İngiltere ve İskandinav ülkelerinde araştırmalarda bulundu.

Gerek İstanbul gerekse yurt dışında bulunduğu dönemlerde talebe dernekleri  ve çeşitli  dernekler ile üst kuruluşlarında başkanlık ve yöneticilik yaptı..

1978 yılında Türkiye’ye  ( Bursa’ya ) döndü ve mesleki çalışmalarının yanısıra aktif siyasete atıldı.  Doğru Hakimiyet Gazetesinde köşe yazarı olarak ülkemizin ve kentimizin önemli belediyecilik,şehircilik ve çevre sorunları hakkında görüş ve düşüncelerini dile getirdi..

Siyasette İlçe ve İl Başkanlıkları ile 1989-1994 yılları arasında  planlı ve çağdaş bir kente örnek gösterilen Bursa Merkez Nilüfer İlçesi Kurucu Belediye Başkanlığı yapan Ziya Güney ,aynı dönemde Bursa Büyükşehir. Belediyesinde imar ve planlama komisyon Başkanı olarak nazım plan revizyonu, alt yapı ve çevre projelerinde ( raylı sistem, arıtma, katı atık vb. ) belirleyici görevler üstlendi.

Çevre projelerinin finansmanı için o dönemin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı rahmetli  Teoman Özalp ile birlikte ABD -Dünya Bankası'na- giderek görüşmelere  katıldı.

Ziya Güney Belediye Başkanlığından sonra  uzun yıllar köşe yazıları yazdığı Bursa Ekohaber Gazetesindeki yazılarına ara vermiş olup  Yeni Dönem Gazetesi ve bazı internet sitelerindeki köşe yazılarına devam etmektedir. Basılmış iki kitabı bulunmaktadır.İlki Almanya’da 1974 de “ Yurt Dışındaki İş Gücümüzün Sorunları” diğeri de 1994 de “ Dünyada ve Türkiye’de Yeni Belediyecilik Anlayışı ve Metropolitan Yönetimler “ olmak üzere yayınlanmış bu kitapların dışında belediyecilik, şehircilik ve çevre konularında 30 dan fazla  araştırması ve 2500 civarında makalesi bulunmaktadır.

Ayrıca son dönemlerdeki yazıları ile  çeşitli panel ve açık oturumlarda yaptığı konuşmalardan oluşan "Yerel Yönetimlerde Yeni Vizyon Arayışları adlı 2 ciltlik  kitabı da yayın aşamasındadır..

Almanca bilen Ziya Güney evli ve 3 çocuk babasıdır.   Birçok inşaat ve çevre projelerinde üst düzey yönetici olarak çalışmış olup , halen  Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in danışmanlığı yanında , sivil toplum kuruluşlarında da gönüllü olarak aktif görev yapmaktadır..

Bu sitenin amacı yerel yönetimler ve çevre konularında esasen çok az ve dağınık olan bilgi,belge, dökümanlar ile  mevzuatı bir araya toplayıp ilgililere sunmak ayrıca bugüne kadar  belediyecilik, şehircilik ve çevre konularında son yıllarda köşemizde yazdığımız yazıların bir bölümünü arşive ekleyerek bu konuda  ilgililerin yetkililerin yeni bir anlayış ve çağdaş bir yerel yönetim vizyonu oluşturmasına katkıda bulunmaktır..

Ayrıca uzmanlık alanımızla ilgili olarak hazırladığımız araştırma ve raporlar  sitede yer aldığı gibi sorulacak  sorular kısa süre içerisinde cevaplandırılmaya çalışılarak bu konuda öneli bir boşluğun doldurulmasına katkıda bulunulacaktır..


Kısacası bu site yerel yöneticiler, bürokratlar, il genel ve belediye meclisi üyeleri,yerel ölçekte siyasi faaliyet içerisinde bulunan yöneticiler,medya mensupları, ilgili meslek  ve sivil toplum kuruluşu üyeleri,Kent Konseyi üyeleri,Üniversitelerimizin ilgili fakülte ve bölüm öğrencileri, kentlilik bilincine sahip   duyarlı vatandaşlarımız   için Ar-Ge ve/ veya Bilgi Bankası işlevini  yerine getirmeyi amaçlamaktadır..

Saygılarımla..

btn7      btn4      btn1     btn2        btn6       btn5

Ziya Güney Kimdir?

son 
Biyografi için tıklayınız...

Günün Sözü

 

 BÜYÜK VE ÇAĞDAŞ BİR KENT ÇÖPLERİYLE KÜLTÜR VE SANATA EŞİT İLGİ GÖSTEREN KENTTİR.

BAB TALBERT