Biz 1989-1994 döneminde Bursa da yerel yönetimlerde görevde iken 1992 yılında Alman Ober Mayer firmasına  Bursa’nın kent içi ulaşım etüdünü yaptırmıştık.

Bu ulaşım etüdünde Kent içi trafikte en fizibil  toplu taşım aracının Hafif Raylı Sistemi olacağı ortaya çıkmıştı..

Bu fizibiliteye göre de Hafif raylı sistem projesi ( BHRS ) yine aynı firmaya yaptırılmıştı. Projede sistemin batı ve güney- kuzey dağılım noktası olarak da eski santral garajda eksi 2 kotu belirlenmişti.

Sistem Nilüfer’de Mudanya yolunda Geçit’e, İzmir yolunda da Uludağ üniversitesine kadar uzanacaktı..  Bu hatlardan Üniversiteye kadar olanı tamamlanmış ancak Mudanya yolu üzerinde ise Emekte kalmıştır.

Doğuda ise bazı eksiklikler ile projede öngörülen Kestel ilçesine kadar ulaşmıştır.

Ancak bu süre içerisinde HRS projesinin kavşak noktası olan Eski santral garajda plan değişiklikleri yapılmış ve bizim projemiz değiştirilerek burası  bugünkü kent meydanı- ucube –haline getirilmiş AVM çılgınlığından da nasibini almıştır.

Buradaki HRS durağı ( Osmangazi ) doğu tarafa kaydırılmıştır.

Bizim projemizde eski santral garajda  yer altında eksi 2 kotundaki durakta  raylı sistemin dağılımı olacak, eksi bir kotunda kentimizin tarihi ve kültürel değerleri teşhir edilip zemin katta da bu bölgenin ihtiyacı olan rekreasyon alanı olarak düzenlenecekti..

Bu dağılım noktasından  bir hat da HRS olarak  Otobüs terminaline bağlanacaktı.

Ancak yapımına 2010 da başlanıp 2012 yılında tamamlanan Bursa yeni ulaşım master planında Bu hattın HRS yerine tramvay ile bağlanması kabul edilmiş ve bizim ve diğer bazı STK ların bu konudaki bütün çaba ve gayretlerimize rağmen bu karar değişmemiştir.

Bundan yaklaşık 20-25 yıl önce fizibil çıkan ve bu güzergah üzerindeki bölgelerde ticaret ve konutun dolayısiyle nüfus yoğunluğunun  günümüzde  çok arttığı dikkate alınırsa  bu nüfusun  taşıma kapasitesi çok sınırlı olan  tramvayla taşınması mümkün değildir.

Kaldı ki bu aks üzerindeki gerek resmi kurum gerek ticari gerekse de konut artışları hızla devam etmektedir. Ayrıca HRS sistemini kaldırıp yerine tramvay’ı koyarken otobüs terminalinin hemen karşısındaki Demirtaş OSB ve yerleşim birimindeki bugünkü ve gelecekteki nüfus projeksiyonunu da dikkate almak gerekirdi..

Bütün bu sebeplerle bu hattaki toplu taşım sorununu tramvayla çözmenin mümkün olamayacağı kısa süre içerisinde görülecek ancak o zaman da vakit çok geçmiş olacaktır.

Bizce  tramvay ihalesi iptal edilerek ulaşım master planında gerekli değişiklikler yapılmalı bu hattın ilk projede olduğu gibi HRS ye dönüşmesi sağlanmalıdır.

 

 

 

 

btn7      btn4      btn1     btn2        btn6       btn5

Ziya Güney Kimdir?

son 
Biyografi için tıklayınız...

Günün Sözü

 

 BÜYÜK VE ÇAĞDAŞ BİR KENT ÇÖPLERİYLE KÜLTÜR VE SANATA EŞİT İLGİ GÖSTEREN KENTTİR.

BAB TALBERT